homehome
homehome
homehome
home
صفحه نخستآرشیو اخبارردیابی تکامل ویروس کرونا با یک آزمایش خون
ردیابی تکامل ویروس کرونا با یک آزمایش خون
ردیابی تکامل ویروس کرونا با یک آزمایش خون

محققان شورای تحقیقات ملی اسپانیا در مطالعه اخیرشان به رهبری "خاویر سائز والرو" (Javier Sáez-Valero) اعلام کرده‌اند با کمک یک آزمایش خون می‌توان تکامل عفونت کروناویروس را ردیابی کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، به گفته محققان یک آزمایش خون که قادر به اندازه‌گیری پروتئین "ACE ۲" (که نقش مهمی در اجازه ورود ویروس کرونا به سلول ایفا می‌کند و اجزای این پروتئین که در نتیجه تعامل با ویروس کرونا تولید می‌شوند) است می‌تواند روشی ساده و موثر برای نظارت بر عفونت کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ باشد.

یافته‌های این مطالعه که در اولین موج همه‌گیری انجام شد، نشان داد که بیماران مبتلا به نوع حاد بیماری کووی-۱۹ در مقایسه با افراد سالم از سطوح پایینی از پلاسما پروتئین ACE ۲ برخوردارند. علاوه بر آن محققان دریافتند سطح پلاسمای اجزای ACE ۲ با جرم مولکولی کمتر در نتیجه تعامل با ویروس افزایش می‌یابد.

نکته جالب این است که این سطوح غیرطبیعی از پروتئین پس از بهبودی بیماران به حالت عادی باز می‌گردد که این موضوع گویای آن است که می‌توان از حضور پروتئین مذکور در پلاسما به عنوان یک نشانگر زیستی برای ردیابی تکامل کروناویروس استفاده کرد.

"خاویر سائز والرو" سرپرست این مطالعه در این باره گفت: در این مطالعه ما سطوح پلاسمای گیرنده کروناویروس (پروتئین ACE ۲) را مطالعه کردیم و توانستیم تشخیص دهیم که اشکال مختلفی از این پروتئین در پلاسما وجود دارد و بخشی از ACE ۲ محلول، قطعات پروتئولیتیک (proteolytic) ACE ۲ هستند که در ادامه و در نتیجه تعامل با ویروس ایجاد می‌شوند. همچنین پروتئین کامل در پلاسما یافت شد که این موضوع اطلاعاتی در مورد روند ساختار بافت‌ها در طول بیماری ارائه می‌دهد.

اگرچه محققان این مطالعه بیشتر بر روی بیماری آلزایمر تحقیق می‌کنند، اما شباهت ACE ۲ با پروتئین‌های اصلی بیماری آلزایمر مانند پروتئین پیش درآمد بتا آمیلوئید (APP) سبب شد تا محققان به بررسی ساختار ACE ۲ نیز بپردازند چرا که فکر می‌کردند شاید ACE ۲ در پلاسما وجود داشته باشد و بتواند اطلاعاتی در مورد تعامل آن با ویروس کرونا به آن‌ها ارائه دهد.

سائز والرو در ادامه افزود: فرض ما بر این است که پروتئین محلول ACE ۲ می‌تواند به عنوان یک نشانگرزیستی در طول ابتلا افراد به کووید-۱۹ عمل کند. این فرضیه از تخصص ما در بررسی بیماری آلزایمر نشات می‌گیرد. ما در این بیماری تخریب کننده عصبی، پروتئین‌هایی مانند پروتئین پیش درآمد آمیلوئید که در مایع مغزی نخاعی وجود دارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پروتئین پیش درآمد آمیلوئید یک پروتئین غشایی است که توسط ابزار‌های مولکولی مشابه ACE ۲ به نام آنزیم‌های "secretases" پردازش می‌شود و طی آن آن‌ها چندین پروتئین غشایی را پردازش می‌کنند. این موضوع ما را به فکر وا داشت تا قطعات پروتئین ACE ۲ که در پلاسما وجود دارد را بررسی کنیم.

محققان طی این مطالعه به بررسی بیماران مبتلا به این بیماری که نتیجه آزمایش پی. سی. آر آن‌ها مثبت شده بود، پرداختند و با کمک دو روش رسوب‌گذاری ایمنی و روش لکه غربی موفق به شناسایی گونه‌های ACE ۲ در پلاسمای افراد شدند. روش لکه غربی یکی از روش‌های بلاتینگ است که برای تشخیص و آنالیز پروتئین‌ها استفاده می‌شود.

این روش یک آزمایش تأییدکننده است و وجود نوعی پادتن (آنتی‌بادی ایمونوگلوبولین نوع جی) علیه چند نوع پروتئین ویروسی را بررسی می‌کند. تاکنون در تجزیه و تحلیل پلاسما برای ویروس کرونا بیشتر از روشی به نام "الیزا"استفاده می‌شد، اما طی آن محققان قادر به شناسایی اجزای مختلف پروتئین نبودند. تست الیزا یا الایزا (ELISA) روشی عمومی در بیوشیمی غربالگری است.

تست الیزا در اصل برای کنترل کیفیت در گیاه‌پزشکی به وجود آمد و ابتدا در دامپزشکی به منظور تشخیص بیماری‌های عفونی استفاده شد سپس به عنوان روش تشخیص آزمایشگاهی در برخی بیماری‌های انسان به کار گرفته شد. تست الیزا یک آزمایش استاندارد برای کشف ویروس و اندازه‌گیری میزان ترشح هورمون‌ها در خون است.

پس از آزمایشاتی که محققان بر روی موش‌ها انجام دادند موفق به مشاهده تغییرات رخ داده در ساختار ACE ۲ موجود در پلاسما آن‌ها پس از ابتلا به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ شدند. گام بعدی محققان این است که دریابند ساختار این پروتئین‌ها در افراد واکسینه شده یا افراد بدون علامتی که ازمایش پی. سی. آر آن‌ها مثبت می‌شود، چگونه است.

منبع : https://fararu.com/fa/news/502851/%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%DB%8C%DA%A9-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AE%D9%88%D9%86
عضویت در خبر نامه
|